Рак шийки матки

Виникнення захворювання раку шийки матки 

Рак шийки матки - онкологічне захворювання, що виникає з зміненого епітелію шийки матки

Рак шийки матки з'являється і розвивається з передракових захворювань.Цей процес поступовий, триває роками і проходить наступні етапи:

 • епітелій в нормальному стані;
   
 • поява дисплазії епітелію, яка проходить три стадії: легку, помірну і важку;
   
 • рак в нульовій стадії, тобто внутрішньоепітеліальний або неінвазивний рак;
   
 • мікроінвазивний рак;
   
 • клінічно виражений інвазивний рак.


Гістологічна форма раку залежить від локалізації первинного утворення атипових клітин. У 80-90% випадків діагностується  плоскоклітинний рак, що розвивається з багатошарового плоского епітелію вагінальної частини шийки матки. Усередині шийки матки проходить цервікальний канал, який з'єднує піхву з порожниною матки. Цей канал покритий одношаровим залозистим циліндричним епітелієм, з атипових клітин якого розвивається другий вид раку - аденокарцинома.На аденокарциному (або залозистий рак) припадає 10-20% випадків, і прогнози у нього зовсім не сприятливі.

Стадії раку шийки матки

I стадія - вражена тільки шийка матки;

II стадія - уражається верхня частина піхви, іноді пухлина переходить на тіло матки;

III стадія - пухлина поширюється на нижню частину піхви, в тіло матки, тазові кістки;

IV стадія - уражається сечовий міхур, пряма кишка, з'являється віддалене метастазування.


Причини появи

Будь-яке злоякісне новоутворення в організмі людини є наслідком генетичної зміни на клітинному рівні. Крім спадкової схильності до певних захворювань має місце і негативний вплив факторів навколишнього середовища. Важливо також відзначити, що і спосіб життя, який ми ведемо, так само сприяє або не сприяє появі важких онкологічних захворювань.

Серед основних причин, що викликають появу ракових пухлин, можна назвати:

1. Вірус папіломи людини, що передається статевим шляхом. Тривале його існування в клітинах шийки матки викликає мутації, що сприяють появі ракових клітин.


2. Безладне статеве життя. Часта зміна партнерів призводить до порушень вагінальної мікрофлори, що може привести і до інфекцій і до змін клітинної будови.

3. Куріння. Виступає як фактор, що провокує появу злоякісних змін в структурі клітин.

4. Травматизація шийки матки при інструментальних аборти.

5.Ослаблений імунітет.

Симптоми і ознаки

Рак шийки матки - один з видів онкологічних захворювань, початкові стадії якого не мають чітко виражених симптомів.
Буває так, що захворювання визначається під час звичайного гінекологічного огляду.
Виявити рак на початковій стадії можна тільки шляхом цитологічного дослідження.

У числі перших симптомів раку шийки матки, на які варто звернути увагу:

 

 • кров'янисті виділення з піхви, білі виділення з домішками крові;
   
 • кров'янисті виділення під час або після статевого акту;
   
 • болісні статеві акти
   
 • кровотечі між менструаціями.


У міру розвитку пухлини і її розпаду виділення набувають жовто-зелене забарвлення і різкий гнійний запах. Подальше поширення раку викликає здавлювання нервових сплетінь малого таза, що проявляється болем в області крижів, попереку, нижньої частини живота, в прямій кишці.

У запущених стадіях з'являються такі симптоми:

 • порушення відтоку сечі і ниркова недостатність в результаті здавлювання сечоводу;
   
 • застій лімфи в ногах (лімфостаз), викликаний здавленням лімфатичних судин;
   
 • порушення сечовипускання і дефекації, запори, атонія кишечника;
   
 • ракова кахексія, уремія і перитоніт, як важкі ускладнення.

Діагностика раку шийки матки

Оскільки рак шийки матки на ранніх стадіях ніяк себе не проявляє, важливо регулярно відвідувати лікаря-гінеколога, щоб не пропустити появи змін і новоутворень.

Як метод візуальної діагностики використовується кальпоскопія. За допомогою кольпоскопа лікар проводить огляд слизової оболонки матки і піхви. Якщо є підозра на наявність ракових клітин, лікар може взяти зразок тканин для  гістологічного аналізу. Біопсія дасть відповідь на питання, чи є змінені клітини в тканинах шийки матки, чи ні.

Існує і спеціальний тест, який дає можливість виявити атипові клітини в шийці матки і в цервікальному каналі. Називається цей метод діагностики цитологічне дослідження мазка з поверхні шийки матки. В англомовних країнах він носить назву мазок Папаніколау , в США називається pap smear.

ПАП-тест використовується для визначення стану слизової оболонки шийки матки, для виявлення папіломавірусу, передракових захворювань шийки матки, різних бактеріальних, грибкових і вірусних інфекцій. У 90% випадків застосування цього тесту дозволяє виявити наявність раку шийки матки до моменту появи перших симптомів. Мазокпо Папаніколау рекомендується здавати раз на рік всім жінкам, провідним статеве життя. У разі виявлення змінених клітин рекомендується проведення біопсії для уточнення діагнозу і призначення подальшого лікування. Крім цього для діагностики раку шийки матки може призначатися УЗД органів малого таза і черевної порожнини, комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія.
 

Методи лікування раку шийки матки:

Вибір методу лікування раку шийки матки залежить від стадії, на якій виявлено захворювання, типу пухлини, її поширеності, наявності метастазів і загального стану пацієнтки.Як правило, лікування виходить комбінованим, і включає в себе хірургічне втручання,променеву терапію,хіміотерапію.

Обсяг хірургічного втручання залежить від стадії захворювання та віку пацієнтки. Променева терапія застосовується як самостійний метод лікування і як доповнюючий лікування хірургічне. У лікуванні раку шийки матки використовується і хіміотерапія, в основному, для зменшення пухлини перед хірургічною операцією.

Рак тіла матки 

Рак тіла матки - злоякісна пухлина, яка розвивається з клітин ендометрія порожнини матки.

Різновиди раку тіла матки

За місцем походження розрізняють такі різновиди раку тіла матки:

1. Епітеліальний рак. До цього різновиду відносяться залозистий рак ( аденокарцинома ендометрію і плоскоклітинний рак).

2. Пухлини мезенхімального походження, що розвиваються з незрілих атипових клітин. Такі пухлини злоякісного характеру називаються саркомою: Лейоміосаркома матки, ендометріальних стромальна саркома.

3. Змішаний тип, в якому поєднані стромальних і залозистий компоненти пухлин: аденосаркома, карцінофіброма.

На даний момент найпоширенішими визнані два різновиди раку тіла матки:

Аденокарцинома- новоутворення злоякісного характеру, розвивається з залізистих клітин ендометрія.Приблизно 70% діагностованих випадків припадає саме на рак ендометрія.Захворювання частіше схильні жінки у віці 40-65 років, однак за останні роки віковий діапазон пацієнток істотно змінився - все частіше аденокарцинома ендометрію діагностується у жінок репродуктивного віку.

Лейоміосаркома- пухлинна дисплазія, що виникає в гладких м'язах матки. Діагностується в 3 7% випадків. Саркома матки може також поєднуватися з саркомою піхви, або розвиватися в вузлі фіброміоми матки. Зустрічається в будь-якому віці. За перебігом і прогнозами приводу для оптимізму немає.

Аденокарцинома ендометрію підрозділяється на:

 • високодиференційовану аденокарциному матки з слабовираженним поліморфізмом клітин, які після декількох стадій дозрівання стають схожими на нормальні і навіть можуть виконувати їх фізіологічні функції.
   
 • умереннодіференцірованную аденокарциному, при якій поліморфні клітини мають збільшене Гіперхромних ядро ​​з патологічними митозами;
   
 • аденокарциному з низькою диференціюванням, при якій спостерігається виражена атипія клітин, велика кількість патологічних мітозів, структурні зміни пухлинної тканини.
   
 • недиференційований рак, при якому неможливо визначити природу клітин в силу їх не розвиненості. Він володіє найвищим ступенем злоякісності і найгіршим прогнозом.


 

Симптоми раку тіла матки

Основні симптоми раку тіла матки:

 • кров'янисті виділення з піхви, особливо у жінок старшого віку;
   
 • вагінальні виділення слизу, білій із неприємним запахом;
   
 • болю в нижній частині живота;
   
 • загальна слабкість, стомлюваність;
   
 • різке зниження маси тіла.


На початкових стадіях раку тіла матки не спостерігається ніяких симптомів. Але з плином хвороби стан пацієнтів погіршується. Поява болів внизу живота, загальна слабкість і різка втрата ваги можуть свідчити про занедбаному стані захворювання.

 

Стадії раку тіла матки

Пухлина починає розвиватися з однієї хворої клітини і поступово поширюється на сусідні здорові клітини. Вона може рости в глибину матки або проростати в цервікальний канал. У своєму розвитку рак проходить наступні стадії:

I cтадія. Ракові клітини захоплює ендометрій, поступово проникаючи вглиб тканин і проростаючи в міометрій.

II стадія. Пухлина зачіпає залізисті тканини ендоцервіксу (цервікального каналу) і вражають строму шийки матки.

ІІІ стадія. Пухлина поширюється на органи малого тазу, очеревину, придатки. З'являються метастази в піхву, тазові і внутрішньочеревні лімфовузли.

ІV стадія. Уражається слизова сечового міхура, кишечника, прямої кишки, органи черевної порожнини - печінка, нирки, підшлункова залоза. Виявляються віддалені метастази.

Рак тіла матки : методи діагностики

Діагностика захворювання починається з огляду лікаря - гінеколога, збору анамнезу, взяття мазків, загального і біохімічного аналізу крові.
За результатами обстеження, можуть застосовуватися такі методи :

1. Гістероскопія з біопсією ендометрія;

2. Роздільне вишкрібання порожнини матки;
 

Весь матеріал направляється на гістологічне дослідження, яке визначить наявність злоякісних ознак і вид пухлини;

3. Гістологічне дослідження: визначає ознаки атипії, вивчає компоненти пухлини, ступінь інвазії, наявність пухлинних клітин в судинах і лімфатичних вузлах. Гістологічний аналіз дає можливість дізнатися структуру пухлини, тому матеріал для дослідження треба брати з різних її ділянок;

4. Імуногістохімічний аналіз: визначається наявність специфічних онко-маркерів, рецепторів до гормонів, характер і ступінь диференціювання злоякісного утворення;

5. Ультразвукове дослідження абдомінальним і вагінальним методом;

6. Комп'ютерна томографія органів грудної клітки з контрастом: для виявлення можливих метастазів в легені;

7. Комп'ютерна томографія з контрастом і МРТ органів черевної порожнини і малого таза;

8. Фіброгастродуоденоскопія (ФГДС), колоноскопія для виявлення патологій шлунково-кишкового тракту;

9. Цистоскопія.

Лікування раку тіла матки

Основними методами лікування раку тіла матки в залежності від стадії захворювання є:

1. Хірургічне лікування.У більшості випадків лікування починають з хірургічного втручання, яке може бути виконане лапароскопічним, лапаротоміческім або вагінальним методом.
 

Під час операції видаляється тіло матки, шийка матки і придатки. Якщо немає ураження лімфатичних вузлів, операція може виявитися єдиним необхідним методом лікування;

2. Променева терапія.Рішення про застосування променевої терапії приймається після отримання результатів пульсогемоіндікаціі (ПГИ);

3. Хіміотерапія

4. Гормональная терапія