Рак простати

Про захворювання


Рак передміхурової залози - чоловіче онкологічне захворювання, яке розвивається з залізистих тканин простати і обумовлено порушеннями ендокринної регуляції в статевій сфері.
У чоловічій репродуктивній системі простата відповідає за вироблення насінної рідини і здатність утримувати сечу, тому порушення роботи цієї залози може привести до сумних наслідків.

Підступність хвороби в тому, що для розвитку злоякісної пухлини дуже повільно, і в більшості випадків початкові стадії протікають без будь-яких симптомів.
Часто у чоловіків у віці 45-50 років захворювання протікає в субклінічній формі, і чоловік не підозрює про наявність ракового процесу. У чоловіків у віці 70-80 років рак простати діагностується в 80% випадків.
 

Що ж являє собою рак простати і які ознаки його прояву?

За морфологічними ознаками рак простати підрозділяється на епітеліальний і не епітеліальний.

До епітеліальних видів раку відносяться:

 • Аденокарцинома (залозистий рак) різного ступеня диференціювання зустрічається в 90% випадків.
   
 • Перехідно-клітинний (уротеліальний рак) діагностується в 2,8% випадків. Походить з головних проток передміхурової залози, які знаходяться поблизу сечовипускального каналу. Характеризується агресивністю і швидким зростанням, дає метастази в кісткову систему і лімфовузли.
   
 • Плоскоклітинний рак зустрічається менш ніж в 0,6% виявлених випадків. Пухлина розвивається з базальних клітин в періуретальних залозах, відрізняється швидким метастазуванням і резистентністю до гормональної, променевої і хіміотерапії.
   
 • Саркоматоідний рак зустрічається дуже рідко, переважно у чоловіків похилого віку.


Неепітеліальних види раку простати:

 • лейоміосаркома
   
 • гемангіосаркома
   
 • лімфома


Встановити точний діагноз буває важко, оскільки клінічні ознаки раку простати часто нагадують симптоми запальних захворювань.
Звернутися до лікаря-уролога потрібно, якщо ви спостерігаєте у себе такі ознаки:

 • часте сечовипускання в нічний час
   
 • утруднення сечовипускання
   
 • почуття дискомфорту або печіння під час сечовипускання
   
 • переривання або слабкий напір струменя
   
 • відчуття неповного випорожнення сечового міхура
   
 • повторне бажання випорожнитися через півгодини після попереднього сечовипускання


У міру прогресування захворювання до вищевказаних симптомів додаються больові відчуття (результат метастазів в сечовий міхур і клітини таза) і гематурія (сліди крові в сечі).
Однак, всі ці ознаки можуть і не проявлятися, хвороба переходить в останню стадію і шанси на повне одужання незначні.

Що є причиною появи раку простати?

Однозначної відповіді на це питання немає. Злоякісні пухлини з'являються в результаті змін в структурі ДНК клітин простати, але яких саме змін - поки невідомо. Є версія, що виникнення захворювання пов'язано з рівнем тестостерону в крові чоловіка - чим вище його рівень, тим більша ймовірність розвитку раку простати і його злоякісність.

Головні фактори ризику виникнення раку передміхурової залози:

 • вік: після 50 років ризик захворювання зростає
   
 • спадковість: ризик зростає вдвічі якщо хтось із кревних родичів (брат, батько) перенесли це захворювання
   
 • аденома простати: доброякісна гіперплазія передміхурової залози в прогресуючій формі може стати фактором ризику розвитку раку
   
 • несприятлива екологія
   
 • шкідливі умови праці: зварювальні роботи, друкарська фарба, виробництво гуми
   
 • нераціональне харчування з переважанням тваринних жирів

Як виявити рак предміхурової залози?

Рання діагностика раку простати починається з аналізу крові.
На присутність в організмі ракової пухлини вказують онкомаркери - специфічні білки, які виділяються пухлиною, або сусідніми з пухлиною клітинами.

Маркером раку простати є ПСА

ПСА (PSA) - простатичний специфічний антиген - глікопротеїн, який виробляється секреторним епітелієм передміхурової залози. Існує в крові в двох видах: вільному і пов'язаному з білками. За міжнародними нормами не повинен перевищувати 4 нг / мл. Якщо рівень ПСА в межах норми, діагностику можна вважати завершеною.

Підвищений рівень ПСА може вказувати на присутність запального процесу в передміхуровій залозі, а так само на наявність доброякісних або злоякісних новоутворень. Підвищення рівня ПСА - єдиний симптом, що дозволяє запідозрити злоякісну пухлину простати.

Ще одним методом діагностики раку простати є трансректальне ультразвукове дослідження простати (ТРУЗД) - дослідження, яке дозволяє виміряти обсяг передміхурової залози, виявити ущільнення і новоутворення, визначити стадію раку набагато точніше, ніж палацовий ректальний огляд.

Для підтвердження або виключення діагнозу необхідна біопсія простати. Гістологічний аналіз тканин, отриманих з різних ділянок простати, дозволяє визначити наявність і тип ракових клітин. Якщо результат біопсії негативний, але рівень ПСА все одно залишається підвищений і протягом декількох місяців спостерігається його приріст - процедуру слід повторити.


Комп'ютерна томографія і магнітно-резонансна томографія органів таза проводяться після встановлення діагнозу. Для виключення метастазів може бути призначена сцинтиграфія - дослідження кісток за допомогою радіоізотопних елементів.